می نویسم
پاسخ مسائل درسیدانلود گام به گامدوازدهممتوسطه دوم

گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک

دانلود گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک

گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک

دانلود گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک

گام به گام دانش فنی تخصصی

گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک
گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک

در این پست گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک پایه دوازدهم برای شما آماده شده است که شامل پودمان اول تا پنجم بوده و دارای ترجمه دروس زبان فنی هم می باشد و می توانید آن ها را در ادامه مطلب دانلود کنید.

قسمتی از جزوه:

بعد از اینکه باتری ولتا در سال ۱۶۰۰ اختراع شد، اولین استفاده از برق در ارتباطات تلگراف بود. چه نوع ابزار اندازه گیری برای ارتباطات تلگرافی مورد نیاز بود؟ احتمالا، ولتاژ و جریان نباید به طور مرتب اندازه گیری شوند. اندازه گیری فقط در زمان خرابی یا آماده سازی لازم بود. هنگامی که ارتباطات تلگراف trans – Atlantic با موفقیت در سال ۱۸۶۶ تکمیل شد، گالوانومتر آینه ای کلوین به عنوان یک ابزار دریافت تلگراف مورد استفاده قرار گرفت. به عبارت دیگر ابزار اندازه گیری به عنوان جزء الکتریکی به طور مستقل مورد استفاده قرار نمی گرفت. هنگامی که صنعت برق در نیمه دوم قرن نوزدهم شروع به توسعه کرد، جریان و ولتاژ باید به طور منظم اندازه گیری می شد. یکی از مهندسان که آمپرمتر DC را برای استفاده عملی معرفی کرد، ادوارد وستون (۱۸۵۰-۱۹۳۶) بود. او این اندازه گیر را دستگاه قابل حمل نامگذاری کرد. به عنوان اندازه گیر الکتریکی تا آن زمان می توانست فقط در آزمایشگاه استفاده شود و نمی توانست هر جا برای اندازه گیری حمل شود. در سال ۱۸۸۶، وستون یک آمپر متر DC قابل حمل با دقت  ۰٫۵% را تکمیل کرد، و سپس هدف آن ایجاد یک آمپرمتر برای جریان های بزرگ و AC بود. برای این منظور، مقاومت پایدار را اختراع کرد. در واقع، عنصر کلیدی اندازه گیر، یک آهنربا دائم و با مکانیسم قاب گردان بود.

ژنراتورهای AC و DC چگونه کار می کنند؟

هر دو ژنراتور AC و DC از اصل بقای فارادی استفاده می کنند این اصل بیان می کند وقتی یک هادی در درون میدان مغناطیسی حرکت می کند در آن ولتاژ القا می شود، حلقه چرخشی سیمها (آرمیچر) خطوط میدان مغناطیسی را قطع کرده و نیرو خطوط مغناطیسی را گسترش می دهد و با حضور هادی در میدان، ولتاژ تولید می شود. در دیگر زمان ها، هنگامی که حلقه در جهت خطوط نیروی میدان مغناطیسی حرکت کند، ولتاژ تولید نمی شود. قطبیت ولتاژ القا شده در بخشهای چپ و راست بستگی به این دارد که آیا آنها از طریق میدان حرکت می کنند یا خیر و سپس به نیم سیکل بعدی حرکت می کنند. با هر چرخش، ولتاژ برعکس می شود و یک سیکل AC تولید می شود. هنگامی که دانشمندان اولین بار دنبال تولید برق از ماشین ها بودند، آنها خواستار همان جریان مداوم که باتری ها تولید می کردند بودند. آهنگر آمریکایی، توماس داونپورت، یک کموتاتور، دستگاه مکانیکی که جریان متناوب یک طرفه تولید می کند، اختراع کرد. کموتاتور مانند یک کلید (سوئیچ) با سرعت بالا عمل می کند، زمانی که ولتاژ ژنراتور به زیر صفر افت می کند روی بار سوئیچ می کند تا ولتاژ و جریان بار معکوس نشوند. ژنراتورهای DC کاربردی، از تعداد زیادی سیم پیچ های آرماتور و بخش های کموتاتور برای به حداقل رساندن ریپل در ولتاژ خروجی استفاده می کنند.

دانلود گام به گام دانش فنی تخصصی رشته الکتروتکنیک پایه دوازدهم

این مطلب به صورت کاملا اختصاصی توسط تیم ایران توشه نوشته شده است، هر گونه بازنشر این مطلب بدون درج منبع ( همراه با لینک به این صفحه) غیر مجاز و شرعا حرام می باشد
منبع
ایران توشه
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن