چگونه ریاضیات را ۱۰۰% زدم!

mehdi123    0

  • avatar

  mehdi123  ۱۳۹۹/۳/۱۹، ۰۳:۳۷ عصر

  کاربر جدید


  ***
  #1
  از زبان
  (رتبه ۱ کنکور علوم انسانی ۹۷)

  - چگونه #ریاضیات را ۱۰۰% زدم!

  اولین نکته‌ای که لازم می‌دانم توجهتان را به آن جلب کنم یک سری مانع‌های ذهنی خودساخته‌‌ای است که شما را از رسیدن به نتایج درخشان در درس ریاضیات باز می‌دارد -
  «من هیچوقت ریاضی‌ام خوب نمیشه!»، «وقتی تست ریاضی می‌بینم ذهنم قفل میکنه!»، «مخ من به درد کار کردن با اعداد نمی‌خوره!» و ...

  امیدوارم بعد از توضیحات من بتوانید این حرف‌ها و باورهای محدودکننده را کنار بگذارید.

  - اصولا علاقه داشتن یا نداشتن به یک درس لزوما رابطه‌ای با قوی بودن در آن ندارد. من خودم ریاضی کنکور را ۱۰۰% زدم و در آن به تسلط خیلی بالایی رسیده بودم. حتی یادم هست که ناراضی بودم که ریاضیات کنکور ۹۷ آسان بوده و اگر سخت‌تر می‌بود باز هم ۱۰۰ میزدم و تأثیر بیشتری در ترازم می‌گذاشت. با این حال ریاضی جزو درس‌هایی که به آن‌ها علاقه‌ی وافر داشته باشم (همچون ادبیات و فلسفه) نبود.
  علاقه داشتن یا نداشتن به یک درس را با میزان دشواری دروس (برای شخص شما) مقایسه کنید.
  - اگر درسی برای شما دشوار باشد، تنها معنایی که برای شما دارد این است که باید بیشتر از مقداری که تا به حال کار کرده‌اید، روی آن وقت بگذارید.
  - پس اگر به درسی بی‌علاقه هستید و به همین خاطر کمی کند پیش می‌روید و نمی‌تواند سریع به ایده‌آلتان برسید، باید روی آن بیشتر وقت بذارید. کافیست قدری در آن درس به تسلط برسید، آن وقت شیرینی مباحث آن درس را درک خواهید کرد.
  - من خودم اوایل درصدهای کمی در درس ریاضی کسب می‌کردم. دلیلش نه توانایی کم در درک درس و مسائل، بلکه این بود که خیلی کم برای این درس وقت می‌گذاشتم. برای رفع این مشکل تصمیم گرفتم تا مدتی هر روز مطالعه و تمرین ریاضی را در برنامه درسی‌ام داشته باشم.
  - یک ویژگی مثبت دروس محاسباتی مثل ریاضی این است که هنگامی که به تسلط می‌رسید، با مرور و تست زدن تواناییتان حفظ و تثبیت خواهد شد. و دیگر به اندازه‌ی درس‌های غیرمحاسباتی، با مشکلاتی نظیر فراموشی و ... مواجه نمی‌شوید.

  - برای رسیدن به درصد مطلوب و یا حتی ۱۰۰% زدن درس ریاضی در کنکور، نیاز نیست یک نابغه‌ی محاسبات ریاضی باشید!!! این حرف را برای روحیه دادن کاذب نمی‌گویم و برای آن دلیل دارم.
  - اصول علمی آزمون‌سازی، باعث می‌شود طراحان سوالات کنکور، در یک‌ چهارچوب منطبق بر کتاب درسی سوال طرح کنند. سوالهایی که در کنکور سراسری طرح می‌شوند کاملا ریشه در درسنامه، تمرین‌ها و سوال‌های کتاب درسی دارند.
  چند حالت وجود دارد:
  -تست‌ها دقیقا تکرار تمرین‌های کتاب درسی‌اند (با توجه به نوتألیف بودن کتاب‌های نظام جدید احتمال چنین امری خیلی بالاست)
  -تست‌ها با اندکی تغییر در داده‌های مسائل کتاب درسی طرح می‌شوند.
  -سوالات تمرین‌های کتاب درسی کمی گسترش می‌یابد (مثلا چند مرحله‌ی دیگر به حل سوال افزوده می‌شود) و یک سوال به اصطلاح مفهومی طرح می‌شود.
  -چند تمرین از کتاب درسی با هم ترکیب می‌شوند و یک سوال با قالب و تیپ جدید طرح می‌شود.

  در یک‌کلام: طراحان ریاضیات کنکور سراسری انتظاری جز تسلط بر مفاهیم کتاب درسی از شما ندارند.

  - دانش‌آموزان رشته تجربی وقتی به سراغ تست‌های ریاضیات انسانی می‌روند، در کمال ناباوری قادر نیستند تعدادی از آنها را پاسخ دهند! دلیل این موضوع، دشوار بودن این سوالات نیست بلکه باید قبول کرد مفاهیم اصلی این سوالات ریشه در محتوای متفاوت کتاب‌های درسی دو گروه تجربی و انسانی دارند!

  پس
  - بر مفاهیم و تمرینات کتاب درس تسلط داشته باشید.
  - تیپ‌های مختلف سوالات در مباحث مختلف را بشناسید.
  خیلی خوب است اگر زیاد تست بزنید و تمرین کنید، اما تست‌ها باید ذیل دسته‌های مختلف در نظر بیایند. زیرا در این جمله که «تمرین و تکرار در ریاضیات مهم است» بیشتر از اینکه منظور تکرار کردن چهار عمل اصلی در سوال‌های گوناگون باشد، تمرین و تکرار روش‌های حل مسائل مشابه و تابع یک تیپ خاص مد نظر است.
  چیزی که خیلی خیلی به شما توصیه می‌کنم تیپ‌بندی تست‌های ریاضی است. یعنی تست‌های مشابه را که برای حلشان باید روش‌های یکسانی به کار گیرید دسته‌بندی کرده و در دفترچه یا مجموعه کاغذهایی یادداشت کنید. مثلا مبحث احتمال را می‌آورید و تست‌هایش را در چند تیپ تقسیم‌بندی می‌کنید و برای هرکدام راه‌حل و روش‌اش را یادداشت می‌کنید.
  - تست‌های نکته‌دار یا چالشی و ... را نشان‌دار کنید و آنها را مرور کنید.
  - در پایان هر مبحث سعی کنید از خودتان آزمون بگیرید. تعداد سوالات این آزمون به اندازه تعداد سوالات کنکور باشد و سعی کنید در زمان استاندارد به آنها پاسخ دهید.
  - فرمول‌هایی که فراموش می‌کنید را یکجا یادداشت‌ کرده و هر چند وقت یکبار آنها مرور کنید.
  - نگران نباشید! با تمرین و تکرار زیاد، روشهای سریع محاسبات را نیز یاد خواهید گرفت
  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۹/۳/۱۹، ۰۳:۳۸ عصر، توسط mehdi123.)
  سپاس شده توسط


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان

پرش به انجمن: