خوب مطالعه کردن روشی برای درک مطلب

mehdi123    1

  • avatar

  mehdi123  ۱۳۹۹/۷/۵، ۱۱:۴۹ عصر

  کاربر جدید


  ***
  #1

  [تصویر: %D8%AE%D9%88%D8%A8-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9...%D8%A8.jpg]

  یک درس مشکل را چند بار باید مطالعه کنید؟


  این سوالی است که اکثر معلم ها در زمان تحصیل از دانش آموز می شنوند دانش آموزان از سختی کتاب یا درس گله مند هستند و گاهی اوقات چندین بار یک کتاب را مطالعه می کنند ولی چیزی را متوجه نمی شوند.

  خیلی از دانش آموزان روش مطالعه کتاب را بلد نیستند و فکر می کنند که اگر یک بار از روی یک کتاب مطالعه کنند بر آن مسلط خواهند شد در صورتی که برای مسلط شدن روی یک مطلب باید آن را خوب مطالعه کرد ، فهمید ، درک کرد و در ذهن نگهداری کنید.یکی از روش های مفید برای مطالعه کتاب این است که کتاب را پیش از اینکه در آن مسلط شوید به صورت سطحی مطالعه کرده و در اوایل چیزهایی را پیدا کنید که بتوانید آن ها را بفهمید زیرا هر کتاب مطالبی را دارد که می توانید آن ها را بی درنگ درک کرده و تا حدودی آن ها را متوجه شوید و برای مطالعه کردن عمیق آماده شوید.

  مطالعه کردن سطحی هم یک سری اصولی را دارد که باید به آن ها توجه داشته باشید این اصول شامل موارد زیر می باشد:

  - به مقدمه و عنوان صفحه توجه داشته باشید مخصوصا عناوین فرعی یا نشانه هایی که به چشم انداز و هدف یا مقصود نویسنده اشاره می کند.

  - فهرست موضوعی یا اعلام را بازبینی نمایید تا بتوانید با دامنه موضوعات تحت پوشش یا منابعی که مولفان استفاده می کنند آشنایی پیدا کنید هر زمانی که فهرست اصطلاحات در آخر هر فصل مهم بودند برای درک بهتر آن ها را در متن جستجو نمایید به این ترتیب شما کلید نزدیک ترین مولف را پیدا خواهید کرد برای مثال بهتر است که معنی واژه های دشوار کتاب ادبیات فارسی ، عربی یا انگلیسی را از درون متن بیاموزید آموزش معنی لغات اگر با توجه به جایگاه آن ها در متن درسی نباشد در مفهوم متن یا درس به شما کمک نخواهد کرد.

  - عکس های کتاب را ببینید و نتیجه گیری و خلاصه آنان را با دقت مطالعه کنید اگر کتاب دارای یک فصل نتیجه گیری است اول آن را مطالعه کرده به احتمال قوی این فصل محتوای کتاب را با دقت بیشتری به شما معرفی خواهد کرد.

  حالا شما آماده سطحی خواندن و مطالعه کتاب هستید اگر سطحی خوانی را دوست دارید به فصل هایی توجه داشته باشید که دارای بندهای اصلی یا عبارات خلاصه شده کتاب می باشند بعد از آن صفحه ها را ورق زده و یک یا دو پاراگراف و گاهی اوقات هم چند صفحه متوالی را مطالعه کنید و همواره حرف اصلی و هدف اصلی کتاب را جستجو کنید.

  اگر شما از این روش سطحی خوانی را شروع کنید در آخر متوجه می شوید که آن ها را می فهمید و از مطالعه آن لذت خواهید کرد و زمانی که کتاب را تمام کنید متوجه می شوید که پس از آن هیچ موضوعی برای شما سخت نیست.

  الان که در مورد کتاب یا فصل اطلاعاتی را کسب کردید مشخص کنید که چه اطلاعاتی را کم دارید آیا باید مطالعه کردن را ادامه بدهید اگر پاسخ شما مثبت است

  انتظار دارید که از مطالعه عمیق چه اطلاعاتی را کسب کنید؟

  چه چیزهایی مراحل اصلی کتاب هستند

  آیا این مطاحل به صورت منطقی با هم ارتباط دارند و هدف مولف چه می باشد؟

  آیا مطالب کتاب با چیزی که شما قبلا در مورد موضوع می دانید مغایر یا موافق است؟

  سوال های شما در مورد کتاب می توانند به صورت کلی یا کاملا مشخص باشند طرح کردن این سوالات از روی کنجکاوی دقت و حواس شما را افزایش خواهد داد و میزان رضایت از جواب به سوالات زمان نگهداری مطالب را در حافظه بیشتر خواهد کرد طرح سوال در زمان مطالعه خواننده منفعل را به فعالی تبدیل خواهد کرد.

  سوالات معمولا در زمان مطالعه و در پایان آن به ذهن شما خواهند رسید اما بهتر است که سوالات را قبل از مطالعه و در زمان مطالعه اجمالی کتاب آغاز نمایید.نکته دیگر اینکه پس از مطالعه یک کتاب بهتر است که مطالبی که یاد می گیرید را با عبارت مخصوص خودتان تعریف نمایید و تا جایی که می توانید از حفظ طوطی وار مطالب خودداری نمایید بلکه مطالب را فهمیده و با جمله های خود آن ها را تعریف نمایید و این را بدانید که پس دادن مطالب به خودتان در یادگیری شما نقش زیادی دارد.


  منبع:
  ایران توشه

  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۹/۷/۶، ۱۲:۴۴ صبح، توسط abolfazell.)
  سپاس شده توسطJavad (۱۳۹۹/۷/۶ ۰۱:۱۹ صبح)
  • avatar

  Javad  ۱۳۹۹/۷/۶، ۱۲:۴۶ صبح

  کاربر جدید


  **
  #2
  مقاله خوب و جامعی بود
  ممنون از انتشار این مقاله خوب و بدرد بخور
  لطفا باز هم از این نوع مقالات قرار بدهید

  امام حسنی ام ....

  سپاس شده توسطmehdi123 (۱۳۹۹/۷/۶ ۰۴:۰۲ عصر)موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش های صحیح مطالعه برای کنکور mehdi123 0 132 ۱۳۹۹/۷/۱۱، ۰۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: mehdi123
  نکات مهم برای تمرکز داشتن در مطالعه mehdi123 0 146 ۱۳۹۹/۷/۹، ۰۳:۱۲ عصر
آخرین ارسال: mehdi123
  مبحثی خواندن؛ بهترین روش مطالعه ادبیات فارسی abolfazell 0 278 ۱۳۹۹/۳/۶، ۱۲:۱۸ عصر
آخرین ارسال: abolfazell
  راهکار مطالعه سریع تر دروس برای کنکور : abolfazell 0 332 ۱۳۹۸/۱۲/۲۴، ۰۵:۳۸ عصر
آخرین ارسال: abolfazell
  چطوری مطالعه با کیفیت تری داشته باشیم؟ abolfazell 0 302 ۱۳۹۸/۱۲/۲۳، ۰۵:۵۲ عصر
آخرین ارسال: abolfazell
  ده عادت خوب درس خوان ها abolfazell 0 290 ۱۳۹۸/۱۲/۲۱، ۰۶:۲۲ عصر
آخرین ارسال: abolfazell
  مشاوره: بیشترین مطالعه در کمترین زمان abolfazell 0 367 ۱۳۹۸/۸/۷، ۱۲:۱۴ عصر
آخرین ارسال: abolfazell
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

پرش به انجمن: